Overblog Follow this blog
Edit post Administration Create my blog

Abdülhalim Çelebi Efendi

August 11 2013 , Written by hasanmesut2

Abdülhalim Efendi, “Paşam halıyı almışsınız. Fakat hah evime geri geldi. Müsaade ederseniz ara­banıza koyduralım.” dedi. Atatürk de “Abdülhalim Efendi, hak yine bizim olsun. Biz arada sırada sana kahve içmeye geldikçe onun üzerinde kahvemizi içeriz.” diyerek halıyı açtırdılar ve odaya serdirdiler.

Erwin Schrödinger

Kahveler içildi ve sohbet edildi. Giderken Abdülhalim Efendi yine bizi kapıya kadar uğurlayarak “Paşam,” dedi, “eğer müsaadeniz olursa halıyı...” derken Atatürk sözünü keserek mütebessim, “Abdül­halim Efendi, onu sana emaneten bırakıyoruz. Her gelmemizde onu burada görmek ve üzerinde oturmak isteriz.” diyerek veda edip ayrıldılar.

Böylece Atatürk, Abdülhalim Çelebi Efendi’ye, kitapçıya bile belli etmemeye çalışarak ihtiyacı olan yardımı yapmış fakat halıyı almamışlardı.

Bir bayram günü babamla, Eski Eserleri Koruma Derneğinde birlikte çalıştığı Prof. Dr. Ferudun Nafiz Uzluk’u evinde ziyarete gittik. Nafiz Bey, Mevlevi sülalesinden olup Abdülhalim Efendi’nin de yeğeni oluyordu. Benim de Tıp Fakültesinden hocamdı. Konuşma sırasında babam bu olayı anlattı. Ferudun Nafiz Hoca çok duygulandı. Gözleri dolu dolu oldu ve “Evet, evet biliyorum, biliyorum, Abdülhalim Efendi o halıyı Konya Mevlânâ Müzesi kurulunca oraya armağan etmiştir. O şimdi ora­dadır.” dedi.

Görülüyor ki Abdülhalim Efendi de bu asil davranışı kötüye kullanmamış ve halıyı sahiplenmeyip layık olduğu yere armağan etmiştir.

Share this post

Repost 0

Comment on this post